XS
SM
MD
LG
XL
PASTA - CİLA


Boya kaportanın korunmasının en kolay yolu pasta ve ciladır.


Pasta sıvı bir zımparalama işlemidir.


Araçta zaman içerisinde meydana gelen ufak çizikler ve deformasyonlar.

Araç yıkanırken fırçaların yarattığı tahribat,

Güneşin boyayı matlaştırması (Boya yanıkları)

Minik çakılların oluşturduğu çizikler,gibi nedenlerle aracın rengi ilk günkünden oldukça farklı bir hal alır. Bu durumda aracı tamamen boyatmak yerine pasta işlemi ile boyanın üst katmanının seyreltilip bu deformasyonların giderilmesi ve çiziklerin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak pasta boya yüzeyini aşındıran bir uygulama olduğundan doğru uygulanmadığı takdirde faydadan çok zarar verir. Bu nedenle pasta uygulamasının uzman ustalar tarafından yapılmasında fayda vardır.


Cila; boyayı besleyen ve korozyona karşı koruyan bir uygulamadır. Otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Boya üzerinde görünmeyecek şekilde ince ve şeffaf bir katman oluşturmak için yapılır ve genellikle 3-4 ay süre ile etkilidir. Bu katman hem minik çakıl taşı çizikleri gibi etkilerden boyayı korur, hem de boyanın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık araç pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.


{alanbaslik}